lessphp fatal error: failed to parse passed in variable @linkColorHover: lessphp fatal error: failed to parse passed in variable @linkColorHover: Dom pasywny w standardzie NF15 i Multi-Comfort - Pracownia Domów Energooszczędnych

Dom pasywny w standardzie NF15 i Multi-Comfort

Dom pasywny w standardzie NF15 i Multi-Comfort

Już wkrótce - wiosną przyszłego roku, zostanie zakończona budowa domu pasywnego zaprojektowanego zgodnie ze standardem NF15 (dopłaty do domów energooszczędnych) oraz Multi-Comfort (standard grupy Saint-Gobain). Budynek został zaprojektowany przez architekta Michała Pierzchalskiego razem z Krajową Agencją Poszanowania Energii SA. Budynek powstaje w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś (gmina Stare Babice).

Budynek jest realizowany w wyniku konkursu jaki został ogłoszony przez KAPE SA i firmę Saint-Gobain.

Budynek został zlokalizowany na trudnej działce.

Działka - lokalizacja budynku NF15Wjazd na działkę znajduje się od strony południowo-zachodniej. Jest to kłopotliwy układ dla domów pasywnych w których część dzienna (ogrodowa) powinna być skierowana w stronę południową. Budynek został oddalony od drogi i lekko odwrócony w kierunku południowym.

Część oznaczona na niebiesko to oddylatowany konstrukcyjnie garaż, część czerwona to część mieszkalna.

Budynek został zaprojektowany zgodnie z zasadami projektowania domów pasywnych. Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi poniżej 14 kWh/m2/rok. To bardzo niewiele - odpowiada wytworzonej energii podczas spalania 1,4 litra oleju na jeden metr powierzchni w ciągu roku. Dodatkowo budynek musiał spełnić szereg wymagań stawianych budynkom programu dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz standardowi Multi-Comfort.

Jednym z elementów było szczegółowe opracowanie wszystkich detali, tak aby spełniały surowe wymagania programu dopłat. Wykonana została również analiza nasłonecznienia i możliwych do osiągnięcia zysków słonecznych - przy jednoczesnej ochronie budynku przed przegrzaniem.

Analiza słoneczna - dom pasywny NF15W wyniku symulacji nasłonecznienia zaprojektowaliśmy zadaszenie nad największym przeszkleniem (okno balkonowe o wymiarach 430x240cm). Jest to daszek wykonany na niezależnej konstrukcji - aby uniknąć mostków termicznych.

 

W chwili obecnej trwają prace wykończeniowe. Budynek powoli zaczyna upodabniać się do wykonanej w trakcie prac projektowych wizualizacji.

Dom pasywny NF15 - realizacjaProjekt domu pasywnego

Obrazek po lewej stronie przedstawia stan aktualny (grudzień 2015), po prawej stronie wizualizacja - tak będzie budynek wyglądać latem 2015.

Comments are closed.