W maju br odwiedziliśmy Ekowioskę w miejscowości Cloughjordan.
Lokalizacja wioski została określona w wyniku długotrwałych analiz. Jej założyciele starannie szukali miejsca, które odpowiadałoby wymaganiom zrównoważonego rozwoju, a ingerencja ludzka w jak najmniej negatywnym stopniu wpływała na zagospodarowywany teren. Pod uwagę brano takie elementy jak: dobra komunikacja z dwoma dużymi miastami, bliskość szkoły, sklepów, możliwość założenia własnej farmy i uprawiania warzyw, owoców oraz hodowania zwierząt. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, zdecydowano, że ekowioska będzie rozwijać się w sąsiedztwie istniejącej miejscowości. Wybór padł na istniejąca od XIII w. miejscowość Cloughjordan. Leży ona pomiędzy czterema dużymi miastami – Dublinem, Galway, Limerick oraz Cork.
Budynki są domami ekologicznymi, mają spełniać głównie kryteria dotyczące doboru materiałów oraz nie mogą przekroczyć maksymalnych parametrów zapotrzebowania na energie do ogrzewania. Nie ma ograniczeń związanych z formą i wyrazem architektonicznym.
Stosowanych jest wiele technologii wznoszenia domów, dominują trzy rodzaje materiałów wykończeniowych – drewno, tynk (często eksperymentalne mieszanki) oraz surowa ziemia.
Zwiedzanie eko-wioski Cloughjordan odbyło się w ramach wizyty studyjnej projektu NZB2021 zorganizowanej przez KAPE S.A. i Energy Action.
Więcej informacji:
www.thevillage.ie
http://www.cloughjordan.ie/