lessphp fatal error: failed to parse passed in variable @linkColorHover: lessphp fatal error: failed to parse passed in variable @linkColorHover: Domy pasywne - Pracownia Domów EnergooszczędnychPracownia Domów Energooszczędnych

Domy pasywne

Projekty domów pasywnych

Ten typ budownictwa zapewnia wysoki komfort cieplny i ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania.

Pierwszy budynek tego typu został wybudowany w Darmstadt w Niemczech. Budynki pasywne są projektowane zazwyczaj według standardu pasywnego Passivhaus Institut, jednakże nie ma jednej obowiązującej zasady.

Zapotrzebowanie na energię do ogrzania w tego typu budynkach wynosi mniej niż 15 kWh/m2/rok. Odpowiada to 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na jeden m2 rocznie. Całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną (ogrzewanie, c.w.u. i energia elektryczna) wynosi poniżej 120 kWh/m2/rok.

Domy pasywne nie wprowadzają dodatkowych rozwiązań, ich innowacyjność polega na wykorzystaniu istniejących już technologii i materiałów budowlanych. Oprócz solidnej izolacji termicznej, ograniczenia mostków termicznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii cieplnej, budynek powinien być bardzo szczelny. Ważnym elementem, który sprzyja pasywności budynku jest zaprojektowanie zwartej bryły oraz odpowiednie rozplanowanie poszczególnych funkcji budynku. Podstawową zasadą jest to, aby funkcje uzupełniające oraz techniczne lokalizować od strony północnej, gdzie należy unikać projektowania dużej ilości okien. Natomiast największe przeszklenia (lecz nie większe niż ok. 40% powierzchni ściany) powinny znajdować się od strony południowej. Więcej informacji na temat zasad budowania domów pasywnych znajduje się na naszej stronie - zasady projektowania domów energooszczędnych.

Budynek zaprojektowany zgodnie z powyższymi zasadami będzie emitować mało energii cieplnej na zewnątrz oraz pozyskiwać pasywnie (przez okna) energię słoneczną, dzięki temu zminimalizowane zostanie jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Największe zapotrzebowanie pozostanie zatem na ciepło do przygotowania c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) oraz na oświetlenie i zasilenie urządzeń. Konieczne jest w tym wypadku wyposażenie budynku w urządzenia o wysokiej sprawności oraz zmiana złych przyzwyczajeń domowników i wdrożenie filozofii oszczędnego korzystania z energii i wody.

Koszty budowy budynku pasywnego są w warunkach polskich wyższe o około 10-20% niż koszty domu wybudowanego według obowiązujących przepisów. Przy obecnych cenach energii prosty okres zwrotu dodatkowych nakładów na budowę domu pasywnego wynosi kilkanaście lat. Jednak należy zwrócić uwagę, że ceny "technologii pasywnych" obniżają się, natomiast wzrastają ceny energii.

Prześlij informację o planowanym domu (lokalizacja, powierzchnia, ilość kondygnacji), a my przygotujemy indywidualną wycenę projektu: